Винаги съм си мислил, че има някакви правила при полагането на външна термоизолация. Лично аз не се занимавам с това, но когато се наложи да правим такава – изчетох всички материали, които успях да намеря по него време. Днес обаче на една новострояща се кооперация убиха всички знания в мен.
Полагаха листите стиропор и изобщо дори не си помисляха да ги закрепват с дюбели – разчитаха само на нанесеното с гребен лепило. Колкото и добре обаче да е еволюирал лепилният материал – няма начин да не се влияе от времето. А и дюбелите не са само за украса, а за да прилепят плътно изолационните плочи и да скрепят още по-здраво лепилото със стената и изолационният материал. Преди няколко години циганска бригада предлагаше на баща ми да лепят стиропора с топки, защото по-лесно се изправял, а когато запитах “няма ли опасност да се отлепи” започнаха да ми вадят вода от десет кладенеца. Това което аз съм чел по темата ще се опитам да го синтезирам тук:
- Лепилната смес се намазава върху плоскостите с “гребен”
- След като се притисне листа добре към повърхността – се забиват между 6 и 8 дюбела, за конкретния тип стена
- Полага се една ръка лепило-шпакловъчна смес върху така положените стиропорни лист
- Полага се PVC мрежа, първи слой и се минава с маламашката за да “попие” в долния слой лепило
- Минава се тънка ръка шпакловъчна смес, като се внимава да се виждат нишките на PVC мрежата
- Полага се PVC мержа, втори слой, като се спазват черните ограничители, целта е да припокрие снадките на долния слой мрежа, а и да се получи армировка срещу евентуални градушки, а не както през 2004 да гледаме новите кооперации все едно имат шарка
- Шпаклова се с финалния слой шпакловъчна смес, изравняват се неравностите, ако има ъгли се завършват с алуминиеви лайсни с армирковка, препоръчително е да се положат преди втория слой PVC мрежа
- Изчаква се шпакловката да изсъхне и се боядисва с цвят на вкус 🙂 Боята е препоръчително да е фасадна незадържаща вода. Има такива със силикон в тях…
Ако видя кооперация, която се завършва по този начин – ще я препоръчам в блога си 🙂
Тук на два пъти съм виждал паднали цели парчета от изолацията след буря. Евтиното излиза скъпо. 🙂
Всъщност трудът е това което коментирам. Защото за термоизолация на панел – над пет сантиметра стиропор е излишно разточителство. Но правилният начин на поставяне съм го коментирал. Някой път може би ще коментирам и материалите, въпреки, че в Интернет има твърде много статии и по този въпрос… 🙂 Всъщност има излишно много статии и ако човек не мисли – ще се обърка, вместо да си помогне…