Днес се очакваше да излезе новата най-модерна и тунингована версия на UBUNTU – 10.04LTS (LTS=Long Term Support, което ще рече, че тази версия ще се поддържа цели 3 години (36 месеца). UBUNTU е първата по-приятна дистрибуция на Linux с която се сблъсках преди няколко години – дори тогава ми изпратиха оригинални дискове + стикери за безплатно разпространение на UBUNTU Linux. Операционната система е добре окомплектована и покрива всички основни нужди на един компютърен потребител – подходяща е за офис и/или домашна употреба, а с малко “тунинговане” е перфектна и за мултимедийна употреба.
Все пак е добре да отбележа, че за разлика от Windows – в Linux се използват 100% възможностите на компютъра и красивият интерфейс на UBUNTU върви прекрасно дори и на по-слаби машини. Аз самият ползвам UBUNTU основно за Internet и офис приложения – вграденият Опън Офис пакет предлага добра съвместимост с повечето документи на недоразумениято MS Office, като може да си запазите формата на MS или да запишете документа във по-кадърният на Опън Офис.
Но да не се отплесваме – темата е UBUNTU 10.04 и Skype – за да си инсталирате Skype на тази версия са нужни следните действия:
1. Избирате си версията на Skype спрямо вашата дистрибуция на UBUNTU 10.04:
– 32 бита – Изтеглете 32 битовата версия на Skype за UBUNTU 10.04
– 64 бита – Изтеглете 64 битовата версия на Skype за UBUNTU 10.04
2. Кликнете върху изтегленият вече .deb файл и инсталацията на Skype за UBUNTU 10.04 ще започне автоматично
3. Можете да намерите краткият път до вече инсталираният Skype във Програми/Интернет
4. Ако желаете да направите Skype да се стартира с пускането на UBUNTU – просто трябва да направите следното:
Кликнете на Система/Предпочитания/Автоматично стартирани програми, Кликнете на Добавяне и напишете в Име и Команда: Skype, ако желаете да ви е по-пригледно – в описание може да напишете “Автоматично стартиране на Skype”.
Следващият път като стартирате UBUNTU – вашият Skype ще се зареди автоматично.
P.S. Инсталираният скайп поддържа и български интерфейс.
Описанието “как се прави” се отнася за UBUNTU 10.04 с български интерфейс, същото е на английски, но със съответните преводи на менюта
Описанието наистина е делово и лесно за ползване. Има един проблем, който,може би ни се отнася за всички, но при мен е болезнен. Това е работата на видеокамерата. Необяснимо защо, камерата не тръгва, това се повтаря с всяка нова версия на Uluntu и се налага да се някакъв специален начин на стартиране – през терминал, за да може камерата да тръгне. Ако имате възможност, моля Ви, направете едно описание, което да работи и да е достъпно за преобладаващото мнозинство от ползващите Skype
мда и аз имам същия проблем като на @cvd65
cvd65 & Севдо: Дайте пример точно какво изисква камерата под UBUNTU, че да тръгне. При мен на Linux Mint върви, но образа е с главата надолу – не съм си играл да го оправям, защото камерата е единственото устройство в моят лаптоп, което не ме интересува реално…
трябва ръчно да си лоадна някой шитни със скайп през конзолата
и тогава си ми бачка камерата но като затворя конзолата и си стартирам скайп нормално не ми тръгва камерата
трябвало да си пиша някъв скрипт за старт ъп
и аз колкото съм голям разбирач на баш скриптове направо трябва да си прележа вените
Е дай пример за “шитните” де. Що да вадя думите с ченгел???
ако знаех нямаше да питам по форумите